28 Temmuz 2012 Cumartesi

Raketa Kopernik (Copernicus)


Raketa'nın Mikolaj Kopernik anısına ürettiği bir modeldir. Mikolaj Kopernik, dünya ve diğer gezegenlerin güneş etrafında döndüğünü söyleyen ve bunu 1543 yılında yayımladığı kitaba yazan Polonya'lı bir kaşiftir.

Saat 1980'lerin sonu ve 1990'ların başında üretilmiş bir modeldir. Dolayısıyla hem Sovyet Üretimi, hem Rus Üretimlerine rastlamak mümkündür. Ben özellikle Sovyet Üretimi olmasını arzuladım. Şu anda varolmayan bir devletin saatlerine sahip olmak hoşuma gidiyor.Saat 35mm'lik çapı ile oldukça küçük bir model. Hele günümüz saatlerinin ölçüleri dikkate alınırsa şimdiki kadın saatleri ölçüsünde denilebilir. Saatin, bu modelde görüldüğü gibi, beyaz kadranlı ve krom kaplama kasalı modelleri olduğu gibi siyah kadranlı ve siyah kaplamalı kasaları da mevcut. Ben rakamlı bir model olmasını istediğimden ve siyah kadranlılarda rakam bulunmadığından dolayı bu beyaz kadranlı modeli tercih ettim.Saatin kolları Ay ve Güneşi temsil ediyor. Üstüste geldiklerinde ise tahmin edeceğiniz gibi Tutulma gerçekleşiyor. Saati sıradışı yapan da bu kol tasarımı. Sanırım, Kopernik'e adanan bir saatte olması gereken bir farklılık bu.


Saat pirinç üzeri krom kaplı bir kasaya ve paslanmaz çelik bir arka kapağa sahip.


Saat, 2609Hп mekanizma ile çalışıyor. 26mm genişliğindeki elden kurmalı bu mekanizma saatte 18000 vuruş yapıyor ve yaklaşık 38 saatlik bir güç depolama yeteneğine sahip. "Hп" kodlu bu mekanizmaların "H" kodlu olanlara göre daha iyi kalibre edildiği biliniyor. Zira "п" Rusçada Precision anlamına gelen "прецизионные" kelimesinin baş harfidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme