28 Temmuz 2012 Cumartesi

Petrodvorets Saat Fabrikası ve Raketa
Kökleri 1721 yılına kadar uzanan Petrodvorets fabrikası Rusya'nın en eski fabrikasıdır. 1721 yılında Peterhof Oymacılık Atölyesi olarak kurulan fabrika esas olarak taş işlemeciliği üzerinde çalışmıştır. İşledikleri lüks objelerin bir kısmı müzelerdeki yerlerini alsalar da bazı örnekler hala Versailles, Louvre ve Sanssouci Saraylarında görülebilir. 

Sovyet döneminde de taş işlemeciliğine bir süre devam eden fabrikanın bu dönem eserleri olarak Lenin Mozolesi ve ünlü Kremlin Yıldızları örnek gösterilebilir. 

2. Dünya Savaşı öncesinde Kızıl Ordu için malzeme üretimi de yapan fabrika Leningrad Kuşatması sırasında oldukça büyük hasar alır. 1945 yılında yenilenen  fabrika  Sovyetler Birliği'nin dışa bağımlılığını azaltmak için doğrudan Stalin'in emri ile saat üretimine başlar. 1949 yılında üretilen ilk saatler Pobeda ve Zvezda adları altında piyasaya sürülür. 1961 yılında, tıpkı diğer bazı fabrikaların da yaptığı gibi, ilk kozmonot Gagarin'in onuruna yeni bir marka yaratılır ve bu markaya Türkçe'de roket anlamına gelen Raketa adı verilir. Galibiyetle çıkılan 2. Dünya Savaşının ardından fabrika, 8000 kişiyi istihdam eden ve yılda 4,5 milyon saat üreten bir konuma gelir. 

Diğer pek çok saat fabrikası gibi Sovyetler Birliğinin dağılma süreci, dağılmanın hemen ertesinde kapitalist sisteme uyum sağlamada yaşadığı sıkıntılar ve girdiği mali kriz nedeniyle üretimini durdurur. 

Bugün,  Raketa markası butik üretimle olsa da dağılma sürecinden geriye kalan Vostok ve Zaria markaları ile birlikte hala üretimini sürdürmektedir.Marka, 2009 yılında, daha önce Rolex, Breguet ve Hautlence markaları için çalışan 3 saat ustasını bünyesine katmış ve 2010 yılında yeni seri saatlerini piyasaya sürmüştür.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme