21 Temmuz 2012 Cumartesi

Vostok Amphibian Paddle Hands (Case Type 1190/630) Export Version


Saat yine 1190 kasa kodlu Paddle Hands diye tanımlanan bir Tonneau Amphibian. Bir önceki tonneau iç piyasa için üretilmişken bu model kapitalist dünyaya satılmak için üretilmiş ve bu yüzden de gerek kadran gerekse kapak yazılarında latin harfleri tercih edilmiş. Marka adı günümüzde Vostok olarak bilinse de Sovyetler Birliği dağılmadan önce üretilen ihraç mallarında Wostok olarak yer alıyordu.


Daha önce tanıtmaya çalıştığım siyah kadranlı modelden farkı yalnızca dış piyasa için üretilmiş olması değil. Işığın geliş açısına göre renk değiştiren dereceli kadranı da diğer modelden farklı. Gradient olarak adlandırlan bu kadran yapısı son derece güzel bir görüntü sunuyor. Ancak kadranda, kullanılan boyanın türü nedeniyle olduğunu düşündüğüm çatlamalar mevcut. Aynı durum mavi renkli gradient yapılı kadranlarda da karşımıza çıkıyor. Sanırım bu dereceli görüntüyü elde etmek için boyaya katılan madde geçen yıllarla birlikte bu çatlamalara sebep oluyor. Kimi saatsever bu durumu bir defo olarak görürken kimileri de zamanın saate kattığı karakter olarak tanımlıyor. 


Saatin kolların ile markerlar arasındaki renk uyumsuzluğu oldukça göze batıyor. Bunun sebebini daha önce açıklamıştım: Saat kollarındaki fosforun dökülmesi. Kollardaki orijinal fosfor döküldüğü için yenilenmiş ama ne yazık ki renk uyumuna dikkat edilmemiş. İlerleyen zamanda bu uyumsuzluğu gidermeyi planlıyorum. 

Saat, tıpkı diğer Tonneau'lar gibi, özelliklerini daha önce verdiğim, 2209 kalibreyi kullanıyor. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme