22 Temmuz 2012 Pazar

Vostok Amphibian Octagonal Antimagnetic (Case Type 470)


İkinci Octagonal Amphibian yine 1980'lerde üretilen ve neredeyse NOS(New Old Stock) kondüsyonda olan bir parça. Kasasının, kadranın temizliği ve kollarındaki orijinal fosfor ile bunu kanıtlıyor. Ama asıl önemli nokta bezelinde, saat 12 yönündeki fosfor. Bu yaştaki saatlerde genellikle düşmüş ya da zarar görmüş vaziyette olan bu nokta, bu saatte gayet temiz bir şekilde, üzerindeki plastik koruması ile birlikte yerli yerinde duruyor. 

Saatin kadranı bir dalış saatinden beklendiği gibi yine gayet okunaklı. Kadranda gereksiz hiçbir ayrıntıya yer verilmemiş. 


Saat, diğer 470'ler gibi antimanyetik özellikte ve bu kadranında belirtilmiş.

Son zamanlarda satış sitelerinde bu modelin pek çok sahtesine rastlamaktayım. Neden özellikle bu model seçiliyor emin değilim. Belki kadranını kopyalamanın kolay olması gibi bir nedeni vardır. Bu sahtelere bir örnek vermek gerekirse şimdilerde satışta olan şu saati gösterebilirim:


Farkedebileceğiniz gibi kadran boyalarının rengi, yazı kalıplarının büyüklüğü, saat başlarındaki fosfor taneleri ve daha da önemlisi saatin kolları tamamen yanlış. Buna rağmen yeni başlayan hobiciler için ne yazık ki güzel bir parça olabilir. Sahte saatler Rus saatlerinin vazgeçilmezleridir. Özellikle Ukrayna'da üretilen bu sahteler internet siteleri aracılığıyla satışa sunulurlar. Vostok Amphibian'ların orijinalleri azaldıkça sahtelerin sayısı artmakta ve bu gidişle daha da artacağa benziyor. 

Saat diğer 470 kasalar gibi, özelliklerini daha önce belirttiğim, 2409A kalibre ile çalışıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme