20 Temmuz 2012 Cuma

Vostok Amphibian Paddle Hands (Case Type 1190/630)


350 kasa kodlu Swing Lug Amphibian'dan sonra üretilen model 1190 kasa kodlu, fıçıya benzer şeklinden dolayı Tonneau  denilen modeldi. İlk olarak 1190 olarak adlandırılan Tonneau kasa kodu ilerleyen yıllarda 630 olarak anılmaya başlandı. Dolayısıyla başlıkta her iki kodu da belirtme ihtiyacı hissettim. Dikkat ederseniz Amphibian kasa kodlarının "0" ile bittiğini fark edersiniz. Kodun son rakamının "0" olması o kodla üretilen saatin paslanmaz çelik kasaya sahip olduğunu belirtir. Diğer madenlerle (ör: pirinç) üretilen saatlerin kodlarının son rakamları değişik olacaktır.

Swing Lug üretiminin tam olarak ne zaman sonlandığı ya da Tonneau üretiminin tam olarak ne zaman başladığı bilinmiyor. Ayrıca bazı kaynaklar bir modelin üretiminin tamamen durup diğer modelin üretiminin başladığını öne sürerken, bazıları belli bir zaman diliminde her iki kasanın da üretildiği konusunda hemfikir. Ben de iki modelin belli bir süre aynı anda üretildiğini, üretilmese bile aynı anda satışta olduğunu düşünüyorum. Zira 1190 kasa kodundan sonra üretimine başlanan 470 ile 1190'ın belli bir süre birlikte satışta olduğu neredeyse kesin. Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz ki Tonneau kasanın ortaya çıkması 1970'li yılların başına denk geliyor.

Swing Lug'ı tanıtırken saydığım özelliklerin tamamı bu model için de geçerli. Hatta fabrikanın çelik işleme konusundaki yeteneksizliği bile... Bu kasada da görüldüğü gibi hala kordon ya da bilezik takılabilecek herhangi bir boynuz yok. Bunun yerine muhtemelen daha kolay bir yol olan kasayı içe doğru işlemeyi seçmişler.Saat iç piyasa için üretilmiş bir model. Kadranındaki ve arka kapağındaki yazıların Kiril Alfabesi ile yazılmış olduğundan anlıyoruz. İhraç için üretilen modellerde bu yazıların Latin harfleri ile yazılması tercih edilmiş.Saat, Tonneau kasanın ilk örneklerinden. Bu ilk örneklerde kullanılan kollar oldukça karakteristiktir ve şimdilerde oldukça nadir bulunan parçalar oldular. Özellikle bu saatteki gibi tertemiz bir kadran ve daha da önemlisi üzerinde orijinal Chistopol Fabrikası yapımı fosforu taşıyanlara rastlamak büyük şanstır. Saatin kollarındaki fosfor genellikle zamanla dökülür ve yine genellikle markerlarla uyumsuz başka renk fosforlar kullanılarak yenilenir. Saatin arka kapağında Sovyetler Birliği Kalite İşareti'ni (Государственный знак качества СССР) görmek mümkün. Beşgen içinde yazan CCCP ve K harflerinden oluşan bu işaretin K harfi, Rusçası kachestvo olan kalite kelimesinden gelir. Bu işaret, Sovyet devleti tarafından 1967 yılında oluşturulan yüksek kalite standartlarını sağlayan ürünlere verilirdi. İşareti kullanmaya hak kazananlara fiyatlarına %10 zam yapma hakkı da tanınırdı. Saatin üzerindeki bilezik saatle uyumlu bir Sovyet bileziğidir. Sovyet dönemi saatleri genellikle bileziksiz ve kayışsız olarak satılırdı. Buna rağmen her model için özel bilezik ya da kayış üretilip ayrıca satışa sunulurdu. Üzerindeki bileziğin kasa ile olan mükemmel uyumundan da anlaşılacağı gibi bu bilezik bu kasa için üretilmişti. Bilezikte görülen нерж kelimesi paslanmaz anlamına gelir.


Tıpkı bir önceki nesilde olduğu gibi 1190'larda da 2209 Su kalibre kullanılmış. Özelliklerinin Swing Lug'ı tanıtırken saydığım için yinelemeyeceğim.

Tonneau tanıtımları bir kaç yazı daha sürecek. Amphibianlar içinde en sevdiğim kasa Tonneau olduğu için zamanla neredeyse her kadran kombinasyonuna sahip oldum. Bunları ayrı ayrı tanıtmak daha akıllıca olacaktır. Çünkü kasa aynı olsa da kimi zaman kollar değişecek, kimi zaman antimanyetik özellik eklenecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme