23 Temmuz 2012 Pazartesi

Vostok Komandirskie Green TankistGreen Takist! 

Gerek kadran rengi, gerekse kasa şekli ile Vostok sevenler için ayrı bir yeri vardır Green Tankist'in. Koleksiyona katmak için en çok arzulanan modellerdendir. 1980'li yıllarda, Sovyetler Birliği'nin dağılmasına yakın tarihlerde üretilen bu modelin kasa kodu 33x olarak geçer. "x" yerine kasanın rengi ve kurma kolunun yerine göre bir rakam gelmektedir. 

Saatin kadranı Turkuaza yaklaşan yeşil renkte olup saat 12 yönündeki Sovyet yıldızı ile güzel bir zıtlık oluşturur. Yıldızın altındaki tank figürü ve Komandirskie yazısı tamamlayıcı unsurlardır. Tank figürünün meşhur orta sınıf Sovyet tankı T-34'e ait olduğunu düşünüyorum. Ama kesin olarak bir bilgiye sahip değilim. Piyasada görülen bazı Tankist'lerin kadranı kahverengi tonlarında olabilmektedir. Bu kahverengi farklı bir kadran rengi olmayıp yeşil rengin zamanla solması sonucu oluşur. 
Saat 2 yönündeki kurma kolu da bu kasayı ilginç ve güzel yapan unsurlardandır. Oriijinal kurma kolunun kubbeli olması gerekirken zaman içinde eskiyen ollar Amphibian kolları ile değiştirilmiş olmaktadır. Dolayısıyla orijinal kolu bulmak gitgide zorlaşmakta. Büyük bir şans eseri çok temiz olarak bulduğum bu saatin üzerinde olması gerektiği gibi kubbeli kurma kolu vardı.


Saatin arka kapağında batan (ya da doğan) güneş figürü bulunmaktadır. Bu tip arka kapaklara Sovyetler Birliği'nin son dönemlerinde üretilen Komandirskilerde rastlanmaktadır.


Saat tıpkı daha önce tanıttığım Generalski gibi 2414A kalibre kullanmaktadır. Özelliklerini diğer saati tanıtırken verdiğim bu kalibrenin diğerinden tek farkı Sovyet üretimi olmasıdır. Teknik özelliklerinde herhangi bir fark bulunmamaktadır. Güncel Komandirskilerde kullanılan kalibre de aynıdır. 

5 yorum:

 1. bu saati nereden satın alabiliriz ? ve fiyatı hakkında bir bilginiz var mı ?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben bu saati Ebay üzerinden Amerikalı bir satıcıdan edindim. Siz de Ebay'i takip ederseniz rastlama ihtimaliniz var. Ancak inceleme kısmında da yazdığım gibi bu kadar temizine pek sık rastlanmıyor.

   Her ikinci el üründe olduğu gibi bu saatin de fiyatı oldukça değişken. Saatin durumu ve o anki alıcıların vermeye hazır olduğu paraya göre bir değer biçiliyor. Tahmin etmek güç.

   Sil
 2. Cevabınız için teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil
 3. İlgilendiğiniz için ben teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil
 4. Bu saatin neredeyse sıfıra yakını ben de var. Pırıl pırıl çok temiz.Bulgaristan'dan bir arkadaşım uzun süre önce hediye etmişti. Kullanmaya kıyamıyorum. Sitenizde tanıtımı görünce çok hoşuma gitti. Saygılar, selamlar.

  YanıtlayınSil