28 Temmuz 2012 Cumartesi

Raketa 24 Hours


Raketa tanıtımlarına benim ilk Raketam olması sebebiyle bu model ile başlamayı uygun gördüm.Saat gayet sade bir 24 saatlik kadrandan ve çift yöne dönebilen bir iç bezelden oluşuyor. Saatin akrebi günde tek tur atıyor. Bu saat esas olarak güneşin doğuşu ve batışı ile gün tayini yapılamayacak yerlerde çalışan buzkıran personeli ve hiç gün ışığı görmeyen denizaltı personeli için üretilmiş ve kadranının 24 saatlik olmasıyla am/pm karışıklığının önüne geçilmiş. Bu sayede akrep tek tur attığında gün bitmiş oluyor. Bu kadran dizaynı pek çok kişi için alışılmışın dışında olan bir yapı olduğundan okunması zor bulunabilir.Saat 8 yönünde görülen ikinci kurma kolu tahmin edeceğiniz gibi iç bezeli çift yönlü olarak döndürmeye yarıyor. Bu kol biraz gevşek olduğu için gün içinde iç bezel yer değiştiriyor. Ama elbette bu önemli bir sorun değil. Saatin başka iç bezel dizaynına sahip modelleri de mevcut. Buna karşın en şık duran bezelin bu olduğunu düşünüyorum.Saatin pirinç üzeri krom kaplama gövdesi paslanmaz çelik bir arka kapakla tamamlanmış.Saatte SU damgasından da anlaşılacağı üzere Sovyet üretimi 2623H kalibre bulunuyor. 24 saat esasıyla çalışan bu kalibre 19 taşlı, saatte 18000 vuruş yapıyor ve yaklaşık 40 saatlik güç rezervine sahip.

17 yorum:

 1. Merhabalar, tanıtım için çok teşekkürler, fotoğraflar da çok kaliteli. Okurken büyük keyif duydum. Bu model ile ilgili birkaç sorum olacak, açıkçası çok beğendim ve saatforumu.com'daki tanıtımı da sanırım siz yapmıştınız, internetten mi aldınız? Benim de bu bezele sahip aynı saatten bulma şansım var mıdır? Yabancı dilim de hiç yok, müsait bir zamanınız olursa bana yardımcı olursanız minnettar olurum. Tekrar teşekkürler. (e posta adresim bindokuzyuzondort@gmail.com)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Uğur Bey beğenmenize sevindim.

   Evet, saatforumundaki inceleme de bana ait. Ben saati Ebay üzerinden Ukraynalı bir satıcıdan edinmiştim. Sizin de aynı saate sahip olma şansınız var ama artık eskisi kadar kolay değil. Çünkü Ebay arama seçeneklerinde bir değişikliğe gitti ve bu değişiklik neticesinde ülkemizden yapılan aramalar artık daha az sonuç buluyor. Özellikle bu tip Vintage saat satıcılarının ilanları artık büyük oranda görünmez oldu ne yazık ki. En azından ben göremiyorum... Ebay'e attığım maile "bu uygulamadan geri dönüş yok" diyerek cevap verdiler. Dolayısıyla bu saatlere ulaşmak artık daha zor. Özellikle Türkiye'den.

   Sil
 2. Anlıyorum, cevabınız için çok teşekkür ederim. Bir koleksiyonere bunu sormak belki adap kuralları dışındadır (Altay atkıları koleksiyonum var ordan biliyorum) ancak şansımı denemek istiyorum, siz satmayı düşünür müsünüz acaba saatinizi? Tarzıyla, rengiyle, herşeyiyle bana ait. Sanırım ileride kendi çapımda bi saat koleksiyonu da yapmaya çalışacağım. Birkaç gündür bloğunuzu okuyorum, birkaç sitede daha pekçok yazı okudum, içine girdikçe çekiyor insanı.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Uğur Bey ben satmayı düşünmüyorum. Bendeki bu saat New Old Stock. Yani hiç kullanılmamış bir parça. Bu tip saatlere ulaşmak biraz daha güç. O nedenle elde tutma taraftarıyım.

   Umarım siz de böyle bir saate kısa zamanda kavuşursunuz.

   Sil
 3. Tekrar merhaba, hala takipteyim, hala kararlı mısınız satmamakta? =) Şaka bir yana Raketa 24 Hours olarak arattığımızda onlarca model çıkıyor, ancak ben bu modele bayıldım. Acaba bunun özel bir kodu var mıdır, ne olarak aratmam gerekir? Bir fikir verirseniz minnettar kalırım. Şimdiden teşekkürler, hoşçakalın.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Uğur Bey sizin gibi ısrarlı alıcıları gördükçe acaba kararımı gözden geçirsem mi diyorum :) Ama henüz saatlerimi satmaya kıyamam sanırım. Bendeki modellerin hiçbirini laf olsun diye almadım. Saatlerimi aldığım gün ilk kurduğumda yaşadığım heyecanı hala onları her takışımda yaşıyorum. Aldığım saatlerin hepsinin iyi durumda olmasına ve uzun yıllar daha tıkır tıkır çalışmasına dikkat ettim. Gün geçtikçe böyle iyi durumdaki saatler azalıyor.

   Gelelim model koduna. Bildiğim kadarıyla özel bir kodu yok. Sadece tasarımı farklı, model kodu aynı. Hatta Raketa'larda belli bir kasa kodu uygulaması olmadığını biliyorum. Aramaya devam etmelisiniz sanırım. Ancak bu kadran tasarımını bulduğunuzda da saatin temiz ve mekanizmasının 24 saatlik mekanizma olmasına dikkat etmenizi tavsiye ederim.

   Selamlar...

   Sil
 4. Laf olsun diye almadığınızı biliyorum, en azından hissediyorum, zira bir forumda bu saatle ilgili incelemenizi okurken heyecanınız, mutluluğunuz bana dahi bulaşmıştı =) Eğer bir gün kararınızı değiştirirseniz (ki değiştirseniz bile umarım bu asla maddi olarak zor duruma düşmeniz şeklinde olmaz, tamamen keyfi olur) lütfen irtibata geçelim. Coğrafya öğretmenliği mezunuyum henüz atanamadım ücret olarak ne kadar tatmin edebilirim bilmiyorum ama konuşulur elbet. Cevabınız için, samimiyetiniz için çok teşekkür ederim. Eğer forumlarda, internet satışlarında sizin saatinize benzer birşey denk gelirse haber verirseniz çok mutlu olurum. mailim; bindokuzyuzondort@gmail.com Görüşmek üzere, hoşçakalın.

  YanıtlayınSil
 5. Uğur Bey, ben sürekli bakarım satılık Sovyet saatlerine. Denk gelirsem mutlaka haber veririm size de. Bu kadar çok istiyorsunuz madem, sizin kolunuza da yakışır.

  Selamlar...

  YanıtlayınSil
 6. Merhaba ebay'dan raketa saatleri araştırıyorum 24'ler ve big zero'lar genellikle fiyat olarak 150 dolar civarı. Bu saatlerin Türkiye'ye gönderilmesi durumunda gümrük(bildiğim kadarıyla kargo vb. bir problemle karşılaşılabilir mi? Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. merhaba,

   ben aldığım zamanlar fiyatlar bu kadar yüksek değildi. dolayısıyla gümrükte herhangi bir problemle karşılaşmadım. ancak fiyatlar 150 dolar civarına çıktı ise gümrük sıkıntıları ile karşılaşılabilir. zira gümrük sınırı 75 euro.

   selamlar...

   Sil
 7. Efendim tekrardan ben, tekrardan merhabalar, arayı çok soğutmamak gerek değil mi ama =)

  Hala araştırıyorum. Saat forumlarını okuyorum, hiç yurt dışı alışverişi yapmadım, yabancı dilim çok çok az. O yüzden oldukça zorlanıyorum. Bir koleksiyonere satar mısınız satar mısınız diye baskı yapmak hoş değil biliyorum ama beni de anlayacağınızı tahmin ediyorum. Sovyet malı olması beni ayrıca çekiyor. Önümüzdeki dönemden itibaren bir aksilik çıkmazsa göreve başlayacak gibiyim (öğretmenlik), bir Sovyet koleksiyonuna başlamak ilk hedefim =) İlk saatimin de bu model olmasını çok istiyorum. Teklif vererek saygısızlık yapmıyorumdur umarım ama somut bir şey söylemiş olmak için yazıyorum, 60 dolara civarı bir fiyata almıştınız sanırım, tabi kordonsuz olarak, ayrıca kargo ödemişsinizdir, bir de sonuçta epey oldu alalı fiyatlar değişiyor sürekli. Sizin için ne kadar tatmin edici olur bilmiyorum ama kendi sınırlarımı zorlayarak 150 lira ödeyebilirim isterseniz. Ya da sizin istediğiniz fiyat varsa o nedir? Israrlarımı maruz görün, canınızı sıkıyorumdur belki ama açıp açıp fotoğraflarına bakıyorum saatin o kadar benimsedim =) Görüşmek üzere, selamlar, saygılar.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Uğur Bey fikrim hala değişmedi :)
   Satmayı düşünmüyorum :)

   Sorun verdiğiniz fiyat değil. Yani daha yüksek bir fiyat verseniz de satmayı düşünmüyorum. Ama daha önce de söylediğim gibi satacak olursam ilk size haber vereceğim :)

   selamlar

   Sil
 8. Tekrar merhabalar, canınızı sıkmıyorumdur umarım. Dilerseniz yorumlarımı görüntü kirliliği yapmaması açısından silebilirsiniz. Başka iletişim yolu yok diye mecburen buraya yazıyorum. Efendim (isminizi bilmediğimden nasıl hitap edeyim onu da bilemiyorum) yazma sebebim malum =) Fiyat önemli değil demiştiniz, mutlaka öyledir, hele bir koleksiyoner için maddiyat bir süre sonra gerçekten mevhumunu yitiriyor. Ben kendi imkanlarım çerçevesinde çekinerek 150 lira teklif etmiştim. Bu ay biraz daha iyiyim, o da çok bişey değil malum işsizlik ama 250 lira önerebilirim eğer isterseniz. Önce parayı gönderirim sonra saati gönderirsiniz onda da hiçbir şekilde güven problemi olmaz benim için. Forumlardan filan da saygın bir kişi olduğunuz çok bariz zaten. Görüşmek üzere efendim, iyi akşamlar dilerim.

  Birde ısrarlarımı, tekliflerimi saygısızlık olarak görmüyorsunuz umarım. Kendi çapımda mücadele ediyorum =)

  #direnugur
  #direnmeAmphibic =))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Uğur bey merhabalar :)
   Size bilgilendirici bir email attım...

   Selamlar...

   Sil
 9. arkadaşlar bende bir kol saati var raketa ama nekadar fiyat biçebilerim biri yardım etse saat bu sitede aynısı(http://emrecantullef.blogspot.com/2012/10/raketa-perpetual-calender-mavi.html?m=1) benim e-mail guzhdaa@gmail.com teşekür

  YanıtlayınSil
 10. bende paketa minik kurmali calar saat var ilgilenen koleksiyoner varsa mail adresim breeze_mic@hotmail.com

  YanıtlayınSil
 11. İyi günler. Bu saatdan bende var, lakin etraflari altın kaplama, hic kullanilmadi. Pasportunda ustunde. İlgilenersizse adresiniz nushaba.mamedova@ Gmail.com

  YanıtlayınSil