21 Temmuz 2012 Cumartesi

Vostok Amphibian Paddle Hands (Case Type 1190/630)


Sırada son aldığım Tonneau var.
Her ne kadar son aldığım Tonneau olsa da, saatleri üretim tarihlerini baz alarak sıraya koyduğum için tanıtım sırasında ortalara denk gelmekte.

Kadran dizaynına pek sık rastlanmayan bu modelin iyi durumda olanlarına ulaşmak oldukça zor; özellikle iyi durumdaki kadranlara. Çünkü ya kadran ortalarında çok miktarda kararmaya(saat bakımlarında fazla yağlama dolayısıyla olduğunu düşünüyorum) rastlıyorum ya da saatin kolları kadranda iz bırakmış(yine bakım sonrası saat birleştirilirken kolların fazla bastırılması ile) oluyor. Bu kadrana sahip Tonneaulara daha önce birkaç kez denk gelmeme rağmen hiçbirini satın almadım. Çünkü kadranları iyi durumda değildi. Bu aldığım saatten önce hem kasası hem kadranı çok iyi durumda olan birini buldum ve satıcıyla da anlaştım. Ancak saatin kollarının yeniden fosforlanması (relume) gerekiyordu. Daha önce denemediğim bu işlemi satıcı seve seve yapacağını söyleyince kabul ettim. Gerçekten harika bir iş çıkarmıştı ama kollara sürdüğü fosfor kalın bir tabaka halinde olduğundan saat hareket ettikçe akrep kadranı çizmiş ve arkasında iz bırakmıştı. Kadranına özel önem verdiğim bu modeli o halde almaktan vazgeçtim ve yeniden aramaya başladım. Birkaç hafta sonra bu saate denk geldim. Kadranında o meşhur çatlamalar dışında bir hasar yoktu. Kasası da üretim tarihi 1970'lerin başı olan bir saate göre fena değildi. Sadece çizik gidermek için yapılan polisaj işlemi sırasında kasanın dokusunda ancak doğru ışık altında farkedilen bazı dengesiz görüntüler oluşmuş.


Saatin kadranı daha önceki yeşil kadranda da gördüğümüz gibi dereceli bir boyaya sahip. Işığın açısına göre renk değişimleri oluyor. Kadranda sadece 6 rakamı ve 12 sayısı yer alırken diğer saatler için fosfordan kareler kullanılmış. Bütün fosfor işlemlerinin elde yapıldığını düşünüyorum. Çünkü markerlara yakından bakınca ufak orantısızlıkları görmek mümkün. 

Saatin kollarındaki fosfor yenilenmiş. Gece, saatler boyunca gayet okunaklı bir şekilde parlıyor. Kaliteli bir luminova kiti kullanılmış olmalı. En azından bir önceki yeşil kadranda olduğu gibi uyumsuz bir görüntü oluşturmuyor.

Saatin camında bazı mikro çatlaklar dışında önemli bir hasar yok. Bu çatlaklar dışındaki birkaç ufak çağlı çiziği de 1200'lük zımpara ve parlatıcı ile yok ettim. Bu işlemi de bloga ekleyeceğim. Akrilik kristal kullanan saatler için harikalar yaratan bir yöntem.Bu saatte de Sovyetler Birliği Kalite İşareti'ni (Государственный знак качества СССР) görmek mümkün. Bu işaretin ne demek olduğunu ve markaya ne gibi faydalar sağladığını daha önceki Tonneau tanıtımımda anlatmıştım. 

Paddle kollara sahip bütün 200m Tonneaular gibi bu saat de 1970'lerin başlarında piyasaya sürülmüştü. O yıllardan kalan bir Vostok kataloğunda bir önceki yeşil kadranlı model ile birlikte boy gösteriyorlardı:Bu dizayna sahip olan bir de kırmızı kadranlı Tonneau modeli var. Ancak şu ana kadar sadece iki farklı kişide gördüğüm bu modelin ikisi de satılık değildi. Bu kişilerden biri Rusyada yaşayan bir Vostok Koleksiyoneriydi ve kırmızı kadranlı saatin oldukça nadir olduğundan bahsetmişti. Dolayısıyla aynı dizaynın kırmızı kadranlı modeli şu an için koleksiyonumda yer almıyor. Ama gelecekte ne olur bilinmez...

watchuseek/flea46'dan alıntıdır

Böylece -300m su geçirmezliğe sahip olan özel modeller dışında- paddle hand kullanan Tonneau modellerini bitirmiş olduk. Bu kadran yapılarına sahip modeller dışındaki Tonneaularda görülen Paddle kolların saatlere sonradan eklenmiş "yanlış" kombinasyonlar olduğunu düşünüyorum. 

Saat 2209 kalibre ile çalışmaktadır.


1 yorum:

  1. Vostokların aynı kasaların yeni üretimleri var mı? Peki eski üretimleri nasıl alabiliyoruz sadece ebay vs mı?

    YanıtlayınSil