28 Temmuz 2012 Cumartesi

Raketa Big Zero (Petrodvorets Classic)


1980'li yıllarda SSCB'de işler pek iyi gitmiyordu. Sosyalizmin artık işlemediğini ve yenilenmenin şart olduğunu gören yöneticiler ortaya Perestroyka(перестройка) diye bir kavram attı. İlk olarak Leonid Brejnev tarafından dile getirilen bu kavram kısaca, ekonomik ve siyasi sistemi yeniden yapılandırma ve reform hareketleri olarak tanımlanabilir. Mihail Gorbaçov 1988'de devlet başkanı olduğunda Perestroyka'yı hayata geçirmek için oldukça çaba gösterdi. Bu konunun anlaşılabilmesi için kitaplar yazdı; yurtdışı ziyaretlerde bulundu. Bu ziyaretlerinden biri olan İtalya ziyaretinde gazeteciler kendisine "Perestroyka Ruslar için ne ifade ediyor?" diye sorunca Gorbaçov "Rusların hayatlarına 'sıfır'dan başlama kararlılığını ifade ediyor" dedi ve kolundaki bir saati gösterdi. Bu saatte "12" sayısı yerine kocaman bir "0" vardı. O saat bir Raketa'ydı.

İşte Gorbaçov'un kullandığı Raketa:


Gorbaçov'un hayata geçirmek için çaba gösterdiği Perestroyka SSCB'yi dağılmaktan kurtaramadı ama Raketa Big Zero'nun popülaritesi Gorbaçov'un bu hareketinden sonra oldukça arttı. Aynı kadran yapısı Raketa tarafından pek çok değişik kasada kullanıldı. Bugünlere kadar da bilinirliğini korudu. Bugün bile Raketa tarafından üretilmektedir:


Benim Big Zero'm 1980'lerde üretilen ve kadranında CCCP damgası olan bir model. Gorbaçov'un saatinin aksine kasası altın değil, krom kaplama. En büyük özelliği kadran ve kol yapısı. Gerçekten dikkat çekiçi ve sıradışı bir tasarıma sahip. Kalın ve büyük puntolu rakamlar ile kalın kollar uyum içinde. 38mm'lik çapı biraz küçük olsa da kadran yapısı saati olduğundan daha büyük gösteriyor.


Saat pirinç üzeri krom kaplama bir kasa ve paslanmaz çelik bir arka kapağa sahip.Saat, 2609HA mekanizma ile ilerliyor. 18 taşlı, 18000 vuruşlu ve 38 saate yakın güç depolama yeteneği olan bir kalibre. Elbette Sovyet üretimi.8 yorum:

 1. Selamlar , hocam ben bu raketa big zero yu nereden alabilirim ? gg de yok sahibinden de yok ebay e de baktım.. slava olarak da baktım nafile bulamıyorum.. bana varmı öneriniz ? yardımcı olursanız sevinirim. mail adresim : e.h.arslan@gmail.com

  YanıtlayınSil
 2. Türkiye Saat Forumu sayfalarında Big Zero'nun incelemesini ilk yaptığımda belki de saati tanıyan yoktu. Tanıtımdan sonra oldukça sevildi ve gerek GG gerekse Sahibinden.com sitelerinde satılan bütün Big Zero'lar kapışıldı. Sanıryorum ki artık bu siteler üzerinden saati almanız mümkün değil. Dolayısıyla size Ebay'i öneririm. Ancak Ebay artık Türkiye'ye filtre uyguluyor ve arama yaptığınızda bütün sonuçları göremiyorsunuz. Bu nedenle Big Zero sahibi olmak epey zorlaştı. Yine de size önerebileceğim tek yer Ebay. Sürekli takip ederseniz bir tane yakalayabilirsiniz. Ancak, son zamanlarda artan fiyatlara dikket etmeniz gerek. Gereğinden fazla para vermenizi istemem.

  Selamlar..

  YanıtlayınSil
 3. hocam birşey daha sormak istiyorum... mesela raketa adı altında da bir yıgın saat satılıyor..bunlar ne derece doğru örneğin satılmış ama şu saat dikkatimi çekti saatin markası peterhof ama açıklamasında raketa yazıyor..

  http://www.ebay.com/itm/Soviet-Russian-USSR-Raketa-Peterhof-Glasnost-19-Jewel-Caliber-SU-2609-HA-Watch-/300851837828?_trksid=p2047675.l2557&ssPageName=STRK%3AMEWNX%3AIT&nma=true&si=QtgD7eqbJQeTiaiKYhvViw%252BzlAQ%253D&orig_cvip=true&rt=nc

  YanıtlayınSil
 4. bu saat orjinal mi mesela ?

  YanıtlayınSil
 5. Peterhof Saat Fabrikası Raketa marka saatleri üreten fabrikadır.
  Linkini yolladığınız saat orijinaldir. Peterhof fabrikasının dış pazar için ürettiği propaganda modellerinden biridir.

  YanıtlayınSil
 6. Merhaba, nereye i olsun herhangi bir fikrin var mı Raketa Big Zero Eğer yayınlanmıştır.

  Hi , may i know if you have any idea where can i still can the Raketa Big Zero that u posted above.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hi Shan!

   I bought this Big Zero on Ebay.
   If you search sometimes on Ebay you may find one!

   Sil
 7. Merhabalar hocam. Saate orak çekiçli komünizim simgeli saati arastırırken rastladım.
  Görür görmez de dikkatimi çekti zaten.
  Son derece orijinal aynı zamanda sade aynı zamanda da hikayesi olan bir saat.
  Saati ebay dısında bir yerli adreste bulamadım. Sorulmus ama bir yerde rastladıysanız gördüyseniz falan bilgilendirin lütfen :) .

  Bunun dısında buna benzer az bilinen ya rakamlarında ya akrep yelkovanında orijinallik olan sade deri kayıslı kaliteli saat önerileriniz varsa memnun olrurjm

  YanıtlayınSil