15 Ağustos 2012 Çarşamba

Birinci Moskova Saat Fabrikası ve Poljot

1930 yılında, doğrudan  Joseph Stalin'in emri ile kurulan fabrika Sovyet Saat Endüstrisi'nin ilk ciddi saat ve mekanizma fabrikası olarak nitelenebilir.


Sovyet hükümetinin, New York'ta faaliyet göstermiş ama üretimini durdurmuş olan Ansonia Saat Şirketi ile Ohio'da faaliyet göstermiş ama üretimini durdurmuş Dueber-Hampden Saat Şirketi'ni 1929 yılında satın alıp bütün makine ve teçhizatlarının Moskova'ya taşınması ile temelleri atılmıştır. Kurulma aşamasında adı geçen saat şirketlerinde çalışan eski teknisyen ve işçilerin yardımıyla üretim yapılmıştır. Üretilen ilk seri mekanizmalarda eski şirketlerin adını görmek mümkündür.

1941 yılında Alman ordusunun Moskova'ya yaklaşması neticesinde fabrika Zlatoust'a taşınmıştır. Fabrikanın Moskova'ya geri dönüp Birinci Moskova Saat Fabrikası adını alması 1943 yılına karşılık gelmektedir.

1946 yılında Pobeda markası altında ilk kol saatini üreten fabrika 1951 yılnda 1.1 milyon adetlik üretim rakamına ulaşmıştır. Adı, dizaynı ve diğer bazı karakteristik yönleri bizzat Stalin'in onayından geçen Pobeda'nın üretimi 1953 yılına kadar sürmüştür.1956 yılından ilk Sovyet otomatik kurmalı saatini üreten fabrika, bu saate Anavatan anlamına gelen Rodina ismini vermiştir.1961 yılında Yuri Gagarin'in uzaya çıkmasıyla tıpkı diğer saat fabrikalarında olduğu gibi bu fabrikada da bir isim değişikliği gerçekleşti. Uçuş esnasında Gagarin'in kullandığı Sturmanskie görevin başarılı geçmesine katkıda bulununca fabrikaya Uçuş anlamına gelen Poljot adı verildi. Takip eden yıllardaki pek çok uzay görevinde de Birinci Moskova Saat Fabrikasının üretimi olan Poljot-3133 kalibre saatler kullanıldı. Valeri Polyakov en uzun uzay uçuşu rekorunu kırarken de kolunda bir 3133 vardı.

Gagarin ve kolunda Sturmanskie'si

1975 yılında daha komplike saatler üretmek için İsviçre'den getirtilen teçhizat ile Okean markası altında ilk kronograflar üretilmiştir. İçlerinde, daha sonra vintage tutkunları için efsane olacak 3133 mekanizma taşıyan bu saatler Soyuz-23 Uzay İstasyonundaki görevler için üretilmiştir.1990 yılında fabrikanın yıllık üretimi 5 milyona ulaşmıştı. Uluslararası sektör de bunun farkındaydı ve fabrika, 1991 yılında Madrid'de Altın Kalite Ödülü ile ödüllendirildi.

Günümüzde yıllık 250 bin adetlik üretimini sürdüren fabrika Rus işadamı Sergeï Pugachev tarafından satın alınmıştur ve işadamının yeni lüks ürün grubunun üreticilerinden biri olmak için hazırlanmaktadır.

4 yorum:

 1. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil
 2. blogunuz harika okuduğumda kendime sen de saat delisi misin neleri varmış dedim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Uğurhan Bey, saat deliliğinin de eminim belli kategorileri vardır :)
   Belki benimki biraz ileri seviyededir ancak eminim ki sizin deliliğiniz de bir başka güzeldir...

   Sil
 3. Merhaba.poljotun alarmlı kare kadranlı modeli var.bunum içindeki makine 2612 midir hocam? Bu saatin üretim tarihi ne olabilir? 1990 dan once oldugu asikar cunku ussr yaziyor.bir de saatin arka kapagindaki basilan rakamlar nedir? Tesekkürler.

  YanıtlayınSil