13 Eylül 2012 Perşembe

Poljot All Steel


Sonunda ilk Poljot'uma sahip oldum.
Bu kadar Sovyet dönemi saatimin arasında hiç Poljot olmaması oldukça abes bir durumdu.

Bu ilk Poljot'un piyasada bol bulunan bir model olması yerine oldukça nadir, hatta altın kaplama Poljot De Luxe modellerinden bile nadir, olan bir All Steel olmasını tercih ettim. Bu tercih nedeniyle uzun zamandır "iyi durumda" olan bir Poljot All Steel için bakınıyordum. Daha önce bir kez tertemiz bir otomatik modeline denk gelip -nedense- almadığım saati bu kez kaçırmadım. Ancak bu otomatik değil kurmalı bir model.Poljot All Steel serisi 60'lı yılların başında, yaklaşık olarak 1961-1963 yılları arasında üretildiği bilinen saatlerden oluşmaktadır. İçlerinde 50'li yılların sonlarına ait mekanizmaların bulunduğu Poljot All Steel saatler olsa da Poljot markası 1961 yılındaki uzay çalışmalarının ardından oluşturulduğu için eski üretim mekanizmaların 1961 model ve sonrası saatlere konulduğu sonucunu çıkarabiliriz.Poljot All Steel serisi genel olarak dış piyasa için üretilen saatlerden oluşmakla birlikte az da olsa iç piyasa için üretilmiş olan yani kadran ve kapağında tamamen kril alfabesi kullanılan modellere de rastlanmaktadır. All Steel'lerde pek çok farklı kasa, kadran ve kol yapısı görülebilir. Kasa yapılarında görülen bu çeşitliliğin esas nedeni kullanılan mekanizma farklılıklarından kaynaklanmakadır. Kullanılan mekanizmanın yüksekliğine, kurmalı ya da otomatik oluşuna bağlı olarak farklı arka kapaklara da rastlanır. Bazı modellerin kapaklarında  "FOREIGN" yazısı bulunmaktadır. Bu yazı bulunanların daha erken döneme ait olduğu söylense de büyük ihtimalle bu sadece bir tahminden ibarettir. Sovyet Saat Endüstrisi bilinmezlerle dolu bir dünya. Bu da o bilinmezlere bir örnek.

Saati ilk aldığımda arka kapağında kayış izi vardı. Önceki sahibi ya da sahipleri nato tipi bir kayış tercih etmiş olmalı. Önce izin kalıcı olduğunu düşündüm. Ancak her derde deva metal parlatıcı Metylan bu derde de çare oldu. İki kez parlatıcı ile temizledikten sonra ışıl ışıl bir arka kapağa kavuştum. Aynı işlemi saatin camına da uyguladım. Bir mikro çatlak dışında oldukça temizlendi. 
Poljot All Steel serisinin kurmalı modellerinde 2408 ve 2409 kalibreler, otomatik modellerinde ise daha önce Rodina'da da kullanılan 2415 kalibre kullanılmaktadır. Bendeki modelde Poljot 2409 kalibre kulanılmış. Köprü ve çark üzerindeki damgalardan da anlaşılacağı gibi 1. Moskova Saat Fabrikası üretimi olan 17 taşlı bu güvenilir kalibre 1966 yılına kadar üretilmiş olup, 1966 yılında yerini 2609 kalibreye bırakmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme