5 Temmuz 2015 Pazar

@ussr_watches

evet, tam iki senedir tek bir kelime bile yazmamışım. aslında bu hem benim açımdan, hem blog acısından acı bir durum. buraya yazmamış, belki de yazamamış, olmam, kendime yeterince vakit ayıramıyor olmam demek aslında. bu durumun blog açısından etkisi ise geçmiş yazdıklarımın güncelliğini yitirmesinden ibaret. yazdıklarımın tamamı hala birer kaynak niteliğinde olsa da arada sırada yeni bilgilerle karşınıza gelmeliydim. ama olmadı işte. oysa hala incelenmeyi bekleyen birkaç sovyet saati o meşhur çekmecede sıralarını bekliyorlar. öyle umuyorum ki iki sene sonra gelen bu yazı yeni incelemeleri de arkasından getirecek!

son üç yıldır yeni bir hobi edindiğimden bahsetmiştim. panerai başta olmak üzere bazı saatlere el yapımı kayış üretiyorum. hobi olarak başlayan bu uğraş son iki yıldır o kadar çok vaktimi aldı ki kendinden önce hobi adına ne varsa alıp götürdü. yaptığım işleri incelemek isteyenler için bir instagram linki vereyim:

@emreleatherworks

saat kayışlarımı sergilerken instagramla da çok içli dışlı oldum. hatırı sayılır bir takipçi kitlem oluştu ve bu durum beni daha iyi fotoğraflar çekmek konusunda kamçıladı. dolayısıyla ucundan kıyısından da olsa bir fotoğrafçılık hobisi de edinmiş oldum.

instagramın dünya çapında aynı hobilerle ilgilenen insanları buluşturması gerçekten çok etkileyici. insan ilgilendiği konu hakkında yalnız olmadığını fark ediyor; bilgi paylaşıyor ve ufku genişliyor. bu bakımdan instagram, sadece bir fotoğraf paylaşım uygulaması olmanın çok ötesinde.

fotoğrafçılıkla az çok ilgilenmeye başladıktan sonra bu blog için yaptığım incelemelerde kullandığım fotoğrafların kalitesinden utandım desem yeridir. aslında o dönem için gayet iyi işlerdi. neticede tamamı iphone4 ile çekildi. blogu açtığım zamanlarda önemli olan fotoğraf kalitesinden ziyade yazının içerdiği bilgilerdi ve bence bu bilgiler alıcılara net bir şekilde ulaştı. buna rağmen elimdeki, her biri sovyet saat endüstrisinin klasik parçaları sayılabilecek saatlere haksızlık ettiğimi düşündüm. elimde son derece zengin bir saat kaynağı, temel düzeyde fotoğrafçılık ekipmanı ve instagram gibi bir platform olduğuna göre sadece ülkemizde değil, dünyadaki tüm sovyet saati severlere ulaşacak bir girişim yapmayı planladım ve dün itibariyle bu planı hayata geçirdim.

koleksiyonumu oluşturan sovyet saatlerinin en güzel fotoğraflarını çekip, yeni açtığım bir istagram hesabında paylaşıyorum:

@ussr_watches

birkaç örnek vermek gerekirse:

Poljot All Steel from 60's...

Vostok Green Tankist from 80's...

Vostok Amphibian Paddle Hands from 70's...


çekilen fotoğraflar elbette sadece instagram için olmayacak. tamamı, belli aralıklarla bu blogda yer alacak ilgili konularda yer bulacak. ama fotoları sıcak sıcak görmek isteyenler instagram sayfamı takip edebilir.

görüşmek üzere...
Emre

2 yorum:

  1. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından kaldırıldı.

    YanıtlayınSil
  2. Ever wanted to get free Google+ Circles?
    Did you know that you can get them ON AUTOPILOT AND TOTALLY FREE by registering on Like 4 Like?

    YanıtlayınSil