30 Temmuz 2013 Salı

Vostok 2809b (Almaz)


Geçtiğimiz aylarda koleksiyona kattığım ama adamakıllı kullanma fırsatı bulamadığım bir saat bu Vostok 2809b...

Daha önce yaptığım Vostok Precision tanıtımında detaylıca anlatmaya çalıştığım saat ile akraba sayılabilecek bir model. Genellikle Almaz markası ile piyasaya sürülen 2809b mekanizmalara Vostok markalı saatlerde nadir rastlanır. Rastlayınca almak istememin sebebi de bu oldu.

Vostok Precision incelemesi için bakınız:

Saatimiz 1964-1969 yılları arasında üretilen modellerden. Bunu içinde taşıdığı mekanizmada yer alan Chistopol Saat Fabrikası'nın yeni logosundan (halka içinde B harfi) anlıyoruz. 


2809b mekanizmalar, akrabası olan 2809'ların aksine kronometre özelliği göstermeyen ya da gösteremeyen mekanizmalardır. 2809a'lar da aynı dertten muzdariptir. Ancak 2809a mekanizmalar tıpkı 2809'larda olduğu gibi kronometrik ayar düzeneğine sahipken 2809b'lerde bu özellik bulunmaz. 2809a'ların genellikle Precision özelliğine sahip saatlerde kullanılmak üzere üretilen mekanizmalar olduğu, ancak kronometre özelliği taşımayanların 2809a şeklinde damgalanarak Precision olmayan saatlerde kullanıldığını daha önce belirtmiştim. 2809b mekanizmalar ise sanıyorum ki kronometre amacı güdülmeden üretilmişlerdir. Hassas ayar düzeneğinin olmaması buna en güzel kanıt niteliğindedir. 


Saatin kadranı değiştirilmemiş, temizlik görmemiş ve orijinal haliyle saklanmış. Benim için aranan bir özellik olmakla beraber bazı saatseverlerin yenilenmiş kadranlı Precision ya da Almaz'lara daha çok rağbet gösterdiğini duyuyorum. Saatin kadranı da tıpkı mekanizması gibi bir Almaz ile aynı. Değişen tek şey logo...

Logoya dikkat edilirse yine sık rastlanmayan bir Vostok logosu olduğu görülecektir. Bu logoda yer alan B harfinde Vostok mekiğine bir gönderme vardır. 

Saatin kolları kadran ile uyumlu. Aynı zamanda birbiri ile de uyumlu... Kırmızı uçlu ok şeklindeki saniye kolu her şeyi açıklıyor!


Saatin kurma kolu da diğer parçaları gibi orijinal hali ile korunmu. Krom kaplamasında biraz aşınma olsa da kesinlikle değiştirilmiş bir kurma koluna tercih ederim.


Gördüğünüz gibi saatin kadranı, arka kapağı ve mekanizmasındaki tüm yazılar kiril alfabesi ile yazılmış. Parçaların birbiriyle uyumlu olduğunu anlamanın en kolay yollarından biri de bu yazılara dikkat etmektir. Ayrıca arka kapaktaki 2809b yazısı ile mekanizma üzerindeki 2809b yazısı da örtüşüyor. Şayet arka kapakta yazı olmayıp ya da 2809 veya 2809a yazısı olsaydı ve mekanizma üzerinde 2809b yazısını görseydik arka kapağın değiştirilmiş olduğu anlaşılacaktı.

Saatin sapmasını ölçme fırsatım oldu ve günlük +25 saniye gibi bir değer ortaya çıktı. Hatırlarsınız ki Vostok Precision'da bu değer +3 saniyeden bile daha azdı. 2809 ve 2809b mekanizmaların farkı işte tam olarak budur: Biri kronometrik çalışır, diğeri değil...

Son olarak bir 2809b mekanizma fotosu ile incelememi bitireyim.


Görüşmek üzere...2 yorum:

  1. Merhaba aynı saat bende var logo aynı yanlız fark var bende ki saat altın kaplama rakam yazıları farklı mesaja 6-8-10-12 gibi birda on rakamı sıfır sağda degil yukarda

    YanıtlayınSil