26 Haziran 2013 Çarşamba

Vostok Amphibian Round Case Airborne Dial (Case Type 420)

Uzun bir aradan sonra yeni bir inceleme yazısı yazmamın zamanı geldi sanırım. 

Bloga bu sıralar oldukça seyrek el attığımın farkındayım. Yazmam gereken bir tezimin olması ve iş yerimde yoğunlaşan işlerin yanı sıra kendime başka bir uğraş bulmam da buna neden oldu. 

Deri saat kayışları/kordonları yapmaya başladım. Birkaç deneme sonunda oldukça güzel sonuçlar almaya başlayınca üretime devam etme kararı aldım. Kısa zamanda büyük yol katetmiş olmalıyım ki şu anda Almanya, Yunanistan ve İngiltere'de yaşayan 3 Panerai sahibinin kolunda benim kayışlarım var. Bu konuyu daha sonra detaylıca yazacağım. Şimdi saatimize dönelim.

Saat, Scuba Dude'dan sonra elime geçen 2. güncel Amphibian. Scuba Dude incelemem için bakınız:
Saatin kadranının rengini tarif etmek zor. Ama ördek boynu dersem sanırım herkes anlayacaktır. Kadran, gelen ışığın şiddeti ve açısına göre renk değiştiriyor. Genel olarak eflatun bir tonda. Rakamlar boyama değil, kabartma şeklinde ve bezeldeki kroma yakın bir parlaklıkta. 

Kadranda kocaman bir Kızıl Yıldız, 2 uçak ve bir paraşüt figürünün yanı sıra вдв ve Komandirskie yazıları mevcut. Saat aslında Komandirskie kadranına sahip bir Amphibian.  Komandirskie'nin kelime anlamı "Kumandana ait olan" olarak açıklanabilir. Sovyet döneminde kumandanların kullanımına yönelik olarak üretilen saatlerden günümüze kalan bir tanım. Bir geleneğin saat modeline dönüşmesi...   вдв ise dilimize kısaca "hava indirme" olarak çevrilebilir. Kadrandaki figürler de işte bu yüzden varlar.


Saatin kasası Sovyet döneminde üretilen 020 kasaların günümüz otomatik mekanizmalara uyumlu hale getirilmiş versiyonu olan 420 model. Tıpkı diğer Amphibian kasaları gibi tamamı çelik. Bir 020 kasa Amphibian incelemem için bakınız:


Kasa yapısı genel olarak aynı olmakla birlikte otomatik mekanizmanın rotorunun rahat hareket etmesi için biraz daha kalın olarak tasarlanmış.Saat kasasının 020 kasaya oranla daha kalın olduğu bu fotoğraftan rahatça anlaşılabilir. 

Saat arka kapak ve mekanizması 710 kasa ile aynı olduğundan merak edenler eski incelememe gözatabilirler:


Bütün yeni üretim Amphibianlardaki gibi içinde antimanyetik ikinci bir koruma kapağı bulunmuyor.

Güzel günler dilerim....

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme