30 Nisan 2013 Salı

Vostok Amphibian Round Antimagnetic (Case Type 020)Uzun zamandır ara verdiğim inceleme yazılarıma bir yenisini ekleme vakti geldi sanırım. 

Yaşadığım iş değişikliği ve dolayısıyla hayatıma yeni bir yön verme çalışmalarım inceleme yazılarımı birkaç ay aksattı. Bu birkaç aylık zamanda elbette boş durmadım. Ufak çaplı koleksiyonuma yeni parçalar eklendi. Bundan sonraki birkaç haftada bu yeni parçaları size tanıtmaya çalışacağım.

Tanıtmak istediğim ilk saat, daha önce bir başka kadran tasarımlısını tanıttığım 020 kasa kodlu bir Vostok Amphibian. 1980'li yıllarda üratilen bu modelin kasa ve mekanizma ile ilgili bilgilerini daha önceki tanıtımda bulabilirsiniz:

Saatin kadranı oldukça sade. Aslında yeni bir 020 kasa almayı düşünmüyordum ama önceden beri hoşuma giden  bu kadran tasarımına sahip bir modeli satışta görünce dayanamadım. Dediğim gibi kadranı oldukça sade: 3, 6, 9, 12, akrep, yelkovan ve saniye... Bir saatte olması gereken her şey! Saniye kolunun fosforu yıllara yenik düşmüş durumda. Aslında yenilenmesi gerekli ama bunu şimdilik düşünmüyorum. Belki ilerde bütün saatlerimin yenilenmesi gereken fosforlarını tespit ettikten sonra toplu bir işe girişirim. İşte karşınızda o meşhur Vostok Amphibian kurma kolu! Bu kola yabancı olanların tabiri ile oldukça "alengirli" bir yapıya sahip ve güven vermeyen bir tasarım. Ama her ne hikmetse benim saatlerimdekilerin tamamı, en yaşlısı 45 yıldır olmak üzere, sorunsuz çalışıyor; işlevinden ödün vermeden... Vidası açıldığında boşa düşmüş hissi veren bu kol, bu sayede ayar yapmaya olanak tanıyor. Vidalandığında ise mutlak bir su geçirmezlik sağlıyor.


Bu saatimizde de kalın akrilik kristal mevcut. Akriliğin incelmemiş olması saatin hor kullanılmadığını ve kristal üzerindeki çizikleri gidermek için az sayıda işleme maruz kaldığının kanıtı.


Saatimiz kapağının içinde ikinci bir antimanyetik koruma kapağına, onun da altında 2409A kalibreye sahip. Kalibrenin özelliklerini daha önceki incelemelerimizde belirtmiştim. Onlardan birinden bir alıntı ile saatimizin incelemesini bitirelim:
"Bu kalibre saatte 19800 vuruş yapan, 17 taşlı ve 42 saat civarında güç rezervi olan bir model. 2209 kalibrenin kullanımının Tonneau kasalar ile bitmesinin ardından Amphibianlar 2409 kalibre ile üretilmeye başlandı."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme