4 Mart 2013 Pazartesi

Kol Saatlerinin Sonu mu Geliyor?

Cep telefonlarının yaygın olarak, belki de haddinden fazla yaygın olarak kullanılmasıyla insanların kol saatine olan ihtiyacı da azaldı. Aslında sadece kol saatine olan ihtiyaç değil, cep telefonlarının kompakt yapısı sayesinde başka pek çok cihaza olan ihtiyacı da azaldı.

Pek çok kişi kol saati kullanmayı artık gereksiz, kimisi de kendine yük olarak görüyor. Oysa unutulan bir nokta var: Kol saati sadece zamanı göstermez. Aynı zamanda onu kullanan kişinin zevkleri ve hatta saatin türüne göre sorumluluk alma yetisi hakkında karşı tarafa fikir verir. Bu noktada, elbette fikir alması gereken "karşı taraf"ın da konuya biraz halkim olması şart.Aslına bakılırsa, cep telefonu ya da benzer ne kadar cihaz piyasaya çıksa da kol saatinin tarihe karışması mümkün değildir. Zira kol saatinin kendisi tarihtir. 1900'lü yılların başında ortaya çıkan kol saati kavramı 100 yılı aşkın süredir hız kesmeden yayılmakta ve bu yayılım esnasında da kalitesine kalite katmaktadır.

Kolunda menşei belirsiz 10 liralık uzakdoğu üretimi saatler taşıyanların bu tanımı anlaması elbette güç olacaktır. Kol saatinin felsefesini anlamak için onunla ilgilenmek gerekir: Kurmak, ayarlamak ve daha da ileri giderek onu izlemek; yüzlerce yıllık horoloji imbiğinden süzülen tıkırtıları can kulağıyla dinlemek...

Sessiz bir odada çalışırken ya da sıkıcı bir toplantı sırasında kulağına gelen mekanik tiktaklarla keyiflenenler anlar bunu, başkası değil.

Felsefesi ve kullanıcıyla kurduğu bağ sayesinde şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki -en azından mekanik- kol saati ölümsüzdür.


4 yorum:

 1. Bütün yazılarınızı zevkle okudum. Güzel incelemeler yapmışsınız. Bu aralar poljot baikal ile ilgileniyorum biraz bilgi edineyim derken bu güzel blogu buldum ve sık kullanılanlarıma ekledim. Bundan sonraki yazılarınızıda merakla bekliyor olacağım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Güzel sözleriniz için teşekkür ederim Mehmet Bey.
   Poljot Baikal gayet güzel bir tercih olacaktır. Ancak mekanik bir kronograf almak niyetindeyseniz ve şayet incelemediyseniz Strela modellerini incelemenizi şiddetle tavsiye ederim.

   Selamlar.

   Sil
 2. Tavsiye için teşekkürler. Onuda inceleyeceğim; baikal seçimimin nedeni gerçek moonphase bulunması saatte. ebay alışverişi ile elde edeceğiz bu saatleri ama güven meselesi işte.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Moonphaseli mekanik bir kronograf için daha uygun bir saat olduğunu sanmıyorum.
   Ebay alışverişinizde herhangi bir sorun çıkmaz umarım.
   Onlarca saat alışverişimde hiç sorun yaşamadım.

   Sil