22 Kasım 2012 Perşembe

Bir Kayış Denemesi

Gelecekten Not:
Aşağıda okuyacağınız yazı amatör bir kayış denememe aittir.
Profesyonel çalışmalarım için lütfen bakınız:

http://2209su.blogspot.com/2013/07/leather-works-by-emre.html

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Son aldığım Vostok Amphibian Black Scuba Dude için kalın ve vintage görünümlü kahverengi bir kayış istiyordum. Aynı saat için Hirsch marka kahverengi kayış kullanan bazı saat sahiplerinin çektiği fotoğraflar oldukça hoşuma gidiyordu. Tam ben de bir Hirsch alacakken kendi kayışımı yapmaya karar verdim. Sandığım kadar zor olmamalıydı... 

Öncelikle bir ayakkabıcıdan 2 parça deri temin ettim. Doğrusu tam istediğim malzemeler olmasalar da renkleri fena değildi. Evde bulduğum balmumlu siyah ip de oldukça işime yarayacaktı. Elbette metal cetvel ve bisturi olmadan deri kesmek epey zor olurdu.


Deri parçasının kenarlarını düzelterek işe başladım.


Ardından, saatin boynuz aralığı olan 22mm'lik ölçüyü deri üzerinde karşılıklı olarak işaretledim.


Artık kayışın ilk parçası için gereken malzemeyi kesmeye hazırız.İlk parça ortaya çıktıktan sonra dolgu malzemesi olarak kullanılacak parçaya sıra geldi.Aşağıda görebileceğiniz gibi kayışın ilk parçasının taslağı ortaya çıktı. Sandviç şeklinde ve oldukça kalın olacak.


Bu parçaları birleştirmek için 3M Deri Yapıştırıcısını kullandım. Piyasada pek çok muadil ürün mevcut.Uzun parçayı böylece bitirmiş oldum. Kısa parça için de aynı ölçme, kesme ve yapıştırma işlemlerini uyguladım. Ancak, farklı olarak tokanın olacağı ucun yakınına bir de köprü koydum. Bu işlemi sırasıyla aşağıda bulabilirsiniz:

Kısa parçayı da fazlalıklarından temizledikten sonra dikişe hazır iki parça aşağıdaki gibiydi:Şayet doğrudan dikmeye başlasaydım sanırım başarısız olurdum. Zira 3 kat deri olan kayış iğneye karşı oldukça güçlü olacaktı. Bu nedenle öncesinde iğnenin gireceği yerleri cetvel ile işaretleyip, biz ile deldim.Delme işleminden sonra dikiş oldukça kolaydı. Tek hatam bu işlemi çift iğne yerine tek iğne kullanarak yapmış olmam. Bu nedenle kayışın arka kısmındaki dikiş önü kadar güzel olmadı. Biraz zahmetli işlemler sonucunda ortaya çıkan kayış işte bu:


Kayışı yaparken bir yandan da Ebay'de 22mm'lik tokaları araştırıyordum. Genellikle Panerai tarzı tokalar ağırlıktaydı. Ben daha özgün bir şey olmasını istediğimden aşağıdaki fırçalanmış çelik tokayı seçtim ve gelir gelmez kayışa ekledim.


Saat ile kayışın buluşması beklediğimden daha güzel görüntüler ortaya çıkardı.
Böylece bu saat için düşündüğüm değişimin ilk adımı tamamlanmış oldu. Ancak, saati incelerken de söylediğim gibi diğer işlemler için saatin biraz eskimesini ya da bu halinden sıkılmayı bekleyeceğim.

Bu arada, ikinci çalışmam için gereken malzemeyi şimdiden tedarik ettim:1 yorum: