17 Ekim 2012 Çarşamba

Vostok Amphibian Su Geçirmezlik Testi

Şunu farkettim ki ne zaman ilk nesil Amphibianımı taksam, o gün daha dikkatli hareket ediyorum.
Bugün de o dikkat kesildiğim günlerden biriydi. Daha özenli kol hareketleri, daha dikkatli el yıkamalar...


En büyük özelliği 200 metre su geçirmezlik olan Amphibian saatlerinin bir kullanıcısı olarak onlara karşı bu kadar hassas davranmamı bazen kendim bile yadırgıyorum ama elimde değil! 50 yılı aşkın süredir hiç sekmeden çalışan bu saatler benim kolumdayken başlarına bir iş gelse, yere düşse, su alsa ve hatta başıma yıldırım düşüp saati durdursa dahi kendimi affetmem sanırım. İlk yazılarımda bahsettiğim gibi her toplayıcı biraz takıntılıdır. Belki birazdan da fazla...

Vintage saat kullanıcılarının en tedirgin oldukları konulardan biridir su alma meselesi. Tedirgin olmakta da hakkımız var. Forumlarda bu konu hakkında pek çok hikayeye rastlamak mümkün. El yıkarken ve hatta yağmurda su almış saatlerin hikayelerini okuduktan sonra iyiden iyiye paranoyaklaşıyor insan.

Vintage saatlerin su geçirmezlik durumlarını yapılan testlerle anlamak oldukça kolay. Ancak su geçirmezlik derecesi zaten fabrika çıkışı düşük olan modelleri teste tabi tutmak da pek mantıklı olmayacaktır. 

Aşağıda, fabrika çıkış su geçirmezlik derecesi 200 metre olan bir Vostok Amphibian'a yapılan basınç testini izleyebilirsiniz. Sizin de görebileceğiniz gibi saat yaklaşık 17-18 barlık basıncı başarı ile geçiyor. Saat yeni bir model. Bu nedenle kendinden beklenen de zaten bu testi geçmesidir. Ancak bu yeni saatin bile 70 dolar civarı bir bedelle alınabileceğini unutmamak gerekir. 

Her zaman dediğim gibi;
Vostok Amphibian: Bir fiyat/performans canavarı! 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme