28 Mayıs 2017 Pazar

Az ama öz bir Raketa Koleksiyonu

*Scroll down to read in English!

Merhabalar,
Belki inanmazsınız ama yeni bir yazı ile beraberiz!
Dikkat ederseniz bu kez sadece 7 aylık bir ara verdim.

Bu süreçte kesintisiz olarak koleksiyona yeni saatler eklemeye ve koleksiyondaki bazı saatleri başka kullanıcılar ya da koleksiyoncularla buluşturmaya devam ettim. Rus saatleri ile ilk tanışmamdan bugüne yani yaklaşık 7 yıldır bu işler hep devam etti. Şikayetçi değilim. Hatta memnunum. Her neyse...

Belki hatırlayanlar olabilir, koleksiyonum ilk başlarda vostok markası üzerine kurulu olarak ilerliyordu. Özellikle de vintage Amphibian serisi... Vintage Amphibianların her kasasını ve önemli gördüğüm her kadran dizaynını koleksiyona ekledikten sonra elbette yeni arayışlara girdim. Yollar ister istemez Raketa'ya çıktı. 

Raketa, daha önceki yazılarımda da bahsettiğim üzere, Sovyetler Birliğinin ayakta olduğu dönemlerde pek çok ikonik saati üretmiştir. Big Zero, Kopernik, Wind Rose, 24Hr. bu saatlere en güzel örneklerdir. 

Bunlar dışında muhteşem "dress watch" modelleri ürettikleri de doğrudur. Ancak henüz onlara el atamadım :) 

Raketa markasına kayan ilgim neticesinde denk geldiğim "iyi durumda" olan saatleri almaya başladım. Artık rus saatleri konusunda az-çok deneyimli ve doymuş bir koleksiyoncu sayılırım. Dolayısıyla "iyi durumda" olan saatleri tespit etmem ve almam daha kolay oluyor. Yıllar içinde oluşan bağlantılarımın da bu konuda katkısı büyük. 

İyi durumda olan ikonik modelleri toplayınca da ortaya az ama öz bir Raketa grubu çıktı.

Aşağıda fotoğrafını göreceğiniz grup Raketa Koleksiyonumun güncel halidir. Hala aklımda olup da koleksiyona ekleyemediğim modeller var. Ekledikçe fotoyu güncellerim :)Görüşmek üzere...
Emre

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hi all;

I've started my Russian watches collection with Vostok Brand, especially with vintage amphibians almost 7 years ago. After I got all case shape and iconic dials of vintage amphibian series, I found myself in new quests. Raketa brand was the answer of my new quests!

As I stated before, Raketa was the main producer of many iconic watches in Soviet Watch History: Big Zero, Copernic, 24Hr., Wind Rose etc... Yes, they produced many perfect dress watches but I don't interest in them enough yet :)

I started to buy Raketa watches which are in "good shape" as a result of my new interest in Raketa Brand. While in all these purchasing, I especially prefered the iconic models! And here is the latest and actual photo of my small but precious Raketa Collection!

See you soon...
Emre

10 yorum:

 1. Merhabalar. Maksimum 450 TL bütçe ile alınabilecek mekanik saat tavsiyeniz var mıdır efenim? Yalnız kasası da büyük olmamalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba, sovyet/rus saatleri arasından modeller mi önereyim?

   Sil
  2. Efendim bende şu and cortebert diye bir otomatik saat var. Biraz değişik şeyler takayım diye araştırma yapıyorum lakin insanların gösterdiği saatler 3000 TL den başlıyor. Rus saatlerinden çok hoşlanıyorum. Hem cebime uygun hem de şık olursa çok iyi olur. Hani saat belli olursa önümüzdeki aylarda çalışıp para biriktirmeyi düşünüyorum (öğtrnciyim ve 450 lira biriktirmek en az 3 ayımı alacaktır ). Bu arada blog unuz çok hoşuma gitti. :)

   Sil
  3. Edit: Cevap gelmedi hocam ama galiba fiyat düşük geldi. Siz önerin yeter ki fiyat sorun değil önemli olan görüşleriniz

   Sil
  4. estafurullah :) dün akşam yazayım diye erteledim sonra da unuttum. bence sizin ilacınız https://meranom.com/en/ adresindeki safkan rus saatleri. sanırım hepsi sizin bütçenize de uyuyor. bence mutlaka gözatın.

   Sil
 2. Merhaba. Ben arkasinda simendifer kabartmasi olan bir saat aldim serkisof tcdd saatlerinden. Anlamadigim icin hocamla gittim, o ilgilenir boyle seylerle. Fakat saat sifir temiz ve denedim birkac gun saniyesi sasmiyor. Orijinal temiz sorun yaratmaz sorun olursa da gel dedi aldigim kisi. Uzun lafin kisasi bu saatin sahte olma ihtimali var mi yoksa soylendigi gibi serkisofun sonradan urettigi bir saat midir

  YanıtlaSil
 3. Orient ray kullanıcısıyim ama Vostok markasını gördükten sonra amphibian serisi bir modele geçmeye karar verdim bu markayı onerirmisiniz

  YanıtlaSil
 4. Türkiye'nin Tüm Şehirlerinde Nakliyat Yapanlar https://www.nakliyatyapanlar.com Her Geçen Gün Gelişen Hizmet Sektörünün Her Anlamda Bizlere Hizmet Sağlıyor. Olmasından Dolayı , Artık İstediğimiz Gibi Farklı Sektörlerde, Farklı Hizmetler Veren Siteler İle İstediğimiz Gibi Evinizi Şekilde Taşıyabiliyoruz. Bunun İçin de İstediğiniz Gibi Kaliteli Bir Firma Bulmak Ve Bu Firma İle Taşınma İşlemlerinizi Yapmak Çok kolaydır.

  YanıtlaSil
 5. Yeni nesil katılımcı Türkçü sözlük. Kayıt ol, yazar olarak başla!
  https://gokkurtsozluk.com

  YanıtlaSil
 6. Merhabalar.elimde raketa marka bir saat var.kurmali ve takvimli. İlgileniyorsanız satmak istiyorum.

  YanıtlaSil